خانه های لوکس زیست دوست

خانه های هوشمند زیست دوست

دیگر ضرورتی ندارد که برای خرید خانه های لوکس مجبور باشید میان لذت و آسایش خودتان و پایداری محیط زیست یکی را انتخاب کنید.با پیشرفت های روزافزون نوآوری های مرتبط با طراحی سبزگرا و معماری پایدار،وصلت میمون پایداری محیط زیست و معماری لوکس دست یافتنی تر از هر زمان دیگری ست.

طراحی خانه های لوکس

“ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند”…تا؟

شما بتوانید از آنها برای به حداقل رساندن آسیب های منزلتان به محیط زیست استفاده کنید!

اگر خاطرتان باشد در مقاله ی “فناوری های لوکس برای خانه های لوکس” به خانه های “خویش-پایدار” اشاره کردیم که قطعا در آینده ای نزدیک بسیار فراگیر خواهند شد.

یکی از عناصر طبیعی مورد استفاده در خانه های لوکس، خورشید و انرژی خورشیدی ست.

در واقع بهره گیری از انرژی خورشیدی در خانه های لوکس، امروزه یکی از رایج ترین فناوری های همراستا با حفظ محیط زیست است که در خانه ها مورد بهره برداری قرار میگیرد.

اما حالا سعی کنید تا تصویر های متعددی را که از پنل های خورشیدی نصب شده بر پشت بام ها در ذهن دارید کنار گذاشته و به ارکان اساسی ساختمان که با چنین پنل هایی درهم آمیخته شده باشند بیاندیشید،بعنوان مثال دیوارهایی پوشیده شد با پنل های خورشیدی.

این ویلای واقع در شهر اسمالند سوئد-شهری شمالی که تقریبا تمام سال تنها فصل زمستان دارد-را ببینید که چگونه یک بالکن خورشیدی درست کرده و از این طریق تقریبا تمام مصرف برق خود را در طول سال بطور خودکفا تامین میکند.

خانه های هوشمند زیست دوست

اما باقی عناصر طبیعی چطور؟

بعنوان مثال انرژی باد که غالبا و به غلط بعنوان یک انرژی غیر قابل اتکا در نظر گرفته میشود و گذشته از این،به باور معماران کم لطف،قرار گیری تجهیزات مرتبط با آن میتواند از زیبایی بصری خانه های لوکس بکاهد،نظری که شاید در سالهای گذشته تا حدی مشروعیت داشت اما اکنون که کمپانی های بسیاری دست به طراحی و تولید توربین های بادی لوکس و جذاب زده اند دیگر چندان منصفانه نیست.

بعنوان مثال میتوان از شرکت Enessere  ایتالیا نام برد که توربین بادی هرکول را با ظرافت و زیبایی بی نقص با ترکیبی از تیتانیوم،چوب درخت سدر و کربن،طراحی و تولید نموده و دیگر جایی برای بهانه جویی هایی از این دست باقی نگذاشته.

اما کار به طراحی منحصر به فرد ختم نمیشود؛این توربین هوشمند هفت متری،خیلی زود،الگوهای بادی محل نصب خود را فراگرفته و بعد از آن،نه تنها همواره خود را در مسیر حرکت قوی ترین بادها قرار میدهد بلکه میتواند در فصول گرم،ضعیف ترین و کند ترین باد ها را هم شناسایی کرده و از انرژی شان بهره برداری کند.

خانه های هوشمند زیست دوست

نوآوری خانه های لوکس

امروزه توجه دقیق به جنبه های مختلف دیوارها و پنجره ها،یکی از بدیهیات معماری است اما این توجه، که غالبا ملاحظات زیبایی شناسانه را در نظر دارد،میتواند با پایداری محیط زیست نیز همراه شود.

بعنوان مثال بهره گیری از پنجره های خود-شوی که با فناوری پوشش فتوکالیتیک کار میکنند میتواند گامی موثر جهت کاهش مصرف آب و نیز مواد شوینده ی شیمیایی باشد(و البته همواه پنجره هایی پاک و شفاف برایتان به ارمغان آورد).

همچنین،دیوار های متعدد خانه ها نیز میتوانند از ارزش های طبیعی بهره مند شوند و یا برای طبیعت ارزش آفرینی کنند.

بعنوان مثال یکی از کارخانجات ساخت مصالح ساختمانی در کانادا با همکاری یک گروه معماری،سرامیک هایی را طراحی و تولید کرده که میتوانند آلودگی های هوای اطرافشان را جذب کنند و از این طریق هم هوایی پاکیزه برای ساکنین خانه فراهم کنند و هم به کاهش آلودگی ولو در سطحی اندک کمک کنند. پیش بینی ها حاکی از آنند که این سرامیک ها و نیز مصالح مشابه به زودی در طراحی و ساخت خانه های لوکس فراگیر خواهند شد.

بعنوان یکی دیگر از نمونه های عالی بهره برداری بهینه از دیوار ها میتوان به خانه ی Green Orchard اشاره نمود که بعنوان خانه ی “کربن-صفر” نیز شناخته میشود؛خانه ای فرا عایق بندی شده با دیوار های بیرونی بازتاب دهنده ی نور که برای ساکنین این امکان را فراهم کرده تا در فصول مختلف سال،دمای خانه را فارغ از محیط پیرامون آن،هرطور میخواهند کنترل کنند و البته نیازی به گفتن ندارد که این بازتاب دهندگی در کنار نورپردازی های اجرا شده،شب های درخشانی را برای این خانه ی پیشتاز خلق میکند.

خانه های هوشمند

استخر سبز

معمولا عبارات “پایدار” و “استخر شنا” را در یک جمله کنار هم نمیبینیم.جمع کردن هزارن لیتر آب برای لذت شخصی،در دنیایی که به خشکسالی روزافزون و مصرف بی رویه ی انرژی دچار است،شاید آخرین ویژگی زیست دوستی باشد که میتوان برای خانه های لوکس به آن فکر کرد.

اگرچه طراحان امروز به دنبال یافتن راه های متفاوتی جهت گرم کردن آب این استخر ها بدون آسیب رساندن به محیط زیست هستند(مانند استفاده از پنل های خورشیدی)اما آنچه از جهات دیگری نیز میتواند در راستای پایدار سازی محیط زیست عمل کند،گرایشی ست که به تازگی در برخی کشور ها در حال رواج است،که در حقیقت بازگشتی ست به گذشته و آن هم ساخت استخر های طبیعی ست که در گذشته ی کشورهایی همچون آلمان و اتریش و البته کشور خودمان نقش پر رنگی داشته است.این استخر ها نه تنها آبی پاکیزه و فاقد مواد شیمیایی دارند که میتوانند به عنوان زیست بومی دائمی جهت کمک به بقای برخی دیگر از گونه های طبیعی-جانوری در طول سال کمک کنند.

این حوضچه ها برای پاکیزگی شان به پوشش گیاهی وابسته هستند لذا حدود 50 درصد از فضای آنها به پوشش گیاهی اختصاص داده میشود(که آن فضا را گرمایش ناپذیر میکند)در نتیجه دمای آنها بیش از 19 تا 25 درجه سانتی گراد نخواهد بود اما از دیگر سو،نه هزینه های سنگین نگهداری دارند،نه مصرف آب بی رویه و خطرناک برای محیط زیست.

استخر سبز

واحد برند و ارتباطات

گروه معماری رضا اسمی
به قامت شکوه شما