راز خانه های لوکس

راز خانه های لوکس

راز خانه های لوکس امروزی بر دو اصل اساسی تکیه دارند؛زیبایی و کارآمدی.

اما غالبا،آنچه باعث خلق چنین خانه های شکوهمندی میشود،نه از کل گرایی و توجه به وجوه مقیاس بزرگ خانه،بلکه از توجه به جزییات و گوشه ها و زوایای پنهان بدست می آید.در حقیقت،کنار هم قرار گرفتن مجموعه ای از ظرافت های کوچک است که منجر به خلق عمارتی عظیم و شکوهمند میشود.

اگرچه بدون شک،مولفه هایی بزرگ همچون یکپارچگی فضاهای بیرونی و درونی، وجود سالن های ورزشی،آشپزخانه های کاربردی،نور مدیریت شده و…. از عوامل غیر قابل انکار خلق خانه های لوکس به شمار می آیند اما،فوت کوزه گری ماجرا یا راز خانه های لوکس،چیزی نیست جز همان توجه به جزییات.

از میان تمام جزئی نگری های ممکن،4 راز خانه های لوکس را که خصوصا طی سالهای اخیر توانسته اند وجه تمایز معناداری میان خانه های لوکس پیشرو و سنتی ایجاد کنند در ادامه معرفی خواهیم کرد:

1. راز خانه های لوکس در سرسرا/  ورودی

پیشتر در صفحه اینستاگراممان مطلبی در خصوص “مواجهه ی اولیه” قرار داده بودیم و از جایگاه بی بدیل آن در معماری گفته بودیم.این موضوع در طراحی خانه های لوکس نیز امری حائز اهمیت است.

سرسرا،فرمان توجه مخاطب را در دست میگیرد و البته در چند لحظه،چکیده ای از تمام آنچه مخاطب قرار است در ادامه ببیند را در اختیارش قرار میدهد.

سرسرا،به مثابه پلی برای رساندن مخاطب از فضای بیرونی به درونی عمل میکند و این انتقال، خود فرصتی است برای نشان دادن برتری محیط تازه به محیط پیشین.

اما چه عواملی میتوانند شکوه این انتقال را به حد اعلا برسانند؟

راز خانه های لوکس در ارتفاع بلند سقف سرسرا،استفاده از پنجره های کف تا سقف،نصب مجسمه در راه پله ی سرسرا(که سبب میشوند چشم فرد بالا بماند و تمام جزییات دیگر سرسرا را نیز مشاهده کند) و یک نورپردازی ملایم میباشد.

راز خانه های لوکس

2.درب های منحصر به فرد

بله،هنوز وارد خانه نشده ایم.هنوز مشغول لوکس سازی خانه در فضای بیرونی هستیم.

در انتهای سرسرا،مخاطب با درب اصلی خانه مواجه میشود و یک لوکس ساز کهنه کار به خوبی میداند که رشته­ی شکوه را نباید با یک درب معمولی و چشم آشنا پاره کرد.

استفاده از درب های خاص،با طراحی های اختصاصی،یکی دیگر از همان ظرافت­ها یا راز خانه های لوکس است که خاضعانه و بدون سر و صدا،بر شکوه خانه می افزاید.

درب های دو لت، با شیشه کاری های هوشمندانه و منقش به کنده کاری های دستانی هنرمند، پیامی بسیار معنادار تر از یک گذرگاه که صرفا وسیله ای است برای رسیدن به مقصد را به مخاطب میرساند،چنین دربی،خود واجد هویت است و همچون یک اثر هنری چشم ها را به خود خواهد دوخت.

راز خانه های لوکس

3.دیوار های شیشه ای و پنجره های کف تا سقف

استفاده بجا و کاربردی از این موارد در خانه های لوکس،علاوه بر اینکه جلوه ای مدرن از زیبایی شناسی را ارائه میکند،نور طبیعی را هم به بهترین نحو به خانه وارد میکند.

از راز خانه های لوکس می توان در جانمایی این موارد که میتواند کارایی و زیبایی آنها را دو چندان کند، بعنوان مثال، میتوان از این دیوار ها/پنجره ها بعنوان مرزی شفاف میان فضا های داخلی و خارجی خانه استفاده کرد تا یکپارچگی را نیز تقویت کند.

راز خانه های لوکس

4.فضاهای خارجی با بافت های چند گانه

معمولا کسی بافت فضاهای خارجی(بعنوان مثال نما)را عامل متمایز کننده ای در ساخت خانه های لوکس به شمار نمی آورد،تو گویی بهره­گیری از نمای سنگی، اصلی ثابت و تغییر ناپذیر در این حوزه است حال آنکه همین ساختار شکنی های غیر قابل انتظار،شکوه ناب را برای یک خانه ی لوکس به ارمغان می آورد.

یکی از موثر ترین راهکار ها برای متمایز سازی نمای خانه های لوکس،استفاده از بافت های چند گانه است،از ترکیب چوب و آجر تا سنگ و رنگ ساده،ایجاد تضادی هنرمندانه،میتواند نه تنها ظاهر خانه را متفاوت،که “احساس فضا” را نیز تقویت و دلنشین تر کند.

راز خانه های لوکس

ما در گروه معماری رضا اسمی، از سال ها پیش این موارد را مد نظر داشته و سعی کرده ایم تا همواره شکوه را،بگونه ای نوآورانه در خانه های لوکس جلوه گر کنیم.

راز خانه های لوکس

(ویلای شخصی-ویلاشهر-بهره گیری از بافت های چند گانه،پنجره های کف تا سقف و سرسرای مرتفع)

گروه معماری رضا اسمی

به قامت شکوه شما