فناوری های لوکس برای خانه های لوکس

آشپزخانه هوشمند

اگرچه ما عادت کرده ایم عبارت “خانه لوکس” را در سنگ های قیمتی،رنگ های پر زرق و برق و فلزات گران بها جستجو کنیم.

اما با کمی فاصله گرفتن از دنیای شاه های پریان و یادآوری اینکه در سال 2020 میلادی قرار داریم،باید با این واقعیت روبرو شویم که مثل هر مفهوم قدیمی دیگر،مفهوم لوکس نیز،مشمول دگرگونی های قابل توجهی شده است.

که این مفهوم را،که همواره مبتنی بر نگاهی برون گرا بوده،بیش از هر زمان دیگری درون گرا کرده است

به این معنا که واژه ی لوکس را نه بعنوان ابزاری برای تفاخر که بعنوان ابزاری برای راحتی حداکثری ساکنین خانه تعریف میکند.لوکس،امروز معادل است با زحمت حداقلی و لذت/راحتی حداکثری.

مانند هر صنعت دیگری،در این صنعت نیز،تامین کنندگان حوزه ی فناوری،پیشتازان تطبیق پذیری با این چرخش مفهومی هستند و سعی دارند تا خیلی زود به استقبال آینده روند.

از آنجا که ما نیز،خود را متعهد به همگام بودن با تحولات صنعت مطبوعمان میدانیم،بر آن شدیم تا در این مقاله به بررسی آخرین دستاوردهای حوزه ی فناوری مرتبط با خانه های لوکس بپردازیم.

امیدواریم که مورد توجه و استفاده ی شما عزیزان نیز قرار گیرد.

سرگرمی های متصل به هم(از طریق آنلاین)،فناوری های امنیتی و سیستم های هواساز پیشرفته در عصری که کم کم،واژه ی “هوشمند” دارد معادل “لوکس” میشود،در حال تبدیل شدن به سنگ بنای اساسی خانه های منحصر به فرد هستند.

مطابق گزارش موسسه ی iProperty Management،تعداد این تجهیزات[هوشمند]از سال 2015 تا 2020 بیش از دو برابر شده و پیش بینی میشود که تا سال 2025 به 75 میلیارد دستگاه برسد.

حال باید به این موضوع توجه کرد که؛موج بعدی تجهیزات هوشمند خانه های لوکس شامل چه چیز هایی میتواند باشد؟

نمایشگاه CES 2020 که در لاس وگاس برگزار شد،بخشی از این موج نزدیک شونده را به ما نشان داد که در این مقاله به شرح مختصر برخی از ساختار شکن ترین هایشان میپردازیم:

شارژر نامرئی

شمار روز افزون وسائل هوشمند الکتریکی و به دنبال آن،سیم ها و شارژر ها و باتری هایشان،میتواند به شکلی معنادار بر زیبایی خانه های لوکس تاثیر منفی داشته باشد.

اگرچه در حال حاضر با شارژر های بیسیم که با تکنولوژی وای فای کار میکنند آشنا هستیم اما کمپانی R1 برای نخستین بار در این نمایشگاه CES از شارژر های فوق فشرده ی نوری خود که در چراغ ها و یا سوکت های برقی کار گذاشته میشوند رونمایی کرد.

این شارژر ها میتوانند وسائل برقی مد نظر را تا فاصله ی 9 متر  از طریق امواج مادون قرمز شارژ کنند بدون اینکه هیچ اثر از دستگاه شارژر،سیم یا هر آنچه که میتواند مخل زیبایی فضا باشد،به چشم آید.

تلویزیون های آینده

برنده ی جایزه ی نوآوری نمایشگاه سال گذشته(2019)،کماکان در سال 2020 هم از نظر فناوری بی رقیب می نمود، با این تفاوت که این بار دیگر شرکت های حوزه ی فناوری نیز در کنار LG،نمونه های خودشان از این انقلاب سرگرمی را عرضه کردند.

تلویزیون های Signature OLED TV R که با کنترل صوتی شان و مجهز بودنشان به دستیار صوتی الکسا شناخته شدند،در حقیقت چیزی بسیار فراتر از یک تلویزیون ساده هستند.

این تلویزیون ها دارای مد هایی از قبیل موزیک،ریلکسیشن و یا نورپردازی هستند که متناسب با هر کدام،تلویزیون حتی از نظر فیزیکی(ارتفاعی)نیز در حالت های متفاوتی قرار میگیرد.این تلویزیون های 65 اینچی پنهان شونده، میتوانند اتاق خواب شما را به سالن سینمایی لوکس و رویایی تبدیل کنند.

آشپزخانه هایی فهیم تر!

آخرین فناوری های مرتبط به آشپزخانه،آشپزخانه ی شما را در امر آشپزی،کارآمد تر و از نظر حسی با ذوق تر میکند.

برند های ایتالیایی مطرح Pedini و Tipic ،در همکاری خود با Offmat،هوش مصنوعی ای را توسعه داده اند که به صدا و لحن بیان شما حساس بوده و پاسخ میدهد.

شما مبتوانید از هوش مصنوعی Hi Pedini بخواهید که حال و هوای آشپزخانه تان را با تغییر نورپردازی یا پخش موسیقی،تغییر دهد،قفسه ی لیوان را باز کند و یا لیست خرید شما را به روز کند تا مبادا چیزی را از قلم بیاندازید.

با فناوری Tuler،تنها با یک اشاره ی دست یا بشکن،دراور های آشپرخانه باز میشوند یا فر و گاز روشن میشود.

فناوری Moen نیز برای نخستین بار از شیرهای آب بدون نیاز به دست خود رونمایی کرده است که هر مقدار آب مد نظر شما را در هر دمایی که مد نظرتان باشد،به ظرف مورد نظر می افزاید.

خانه های همراه با حال و هوای شما

برد راسل از گروه همکاران پارک پیش بینی میکند که سیستم های کنترل صدای محیط،از اصلی ترین فناوری های خانه های لوکس طی سالهای پیش رو خواهند بود.

به باور وی،خانه­ هایی که در زیرساخت خود بیش از 1000 دستگاه هوشمند را جای داده باشند،با استفاده از سیستم های هوشمند منزل همچون Savant یا Creston میتوانند به راحتی همچون یک ارکستر سمفونی عمل کنند و در هر نقطه ی خانه،نوت های سکوت یا صدا دار را حاکم سازند.

خانه هایی مجهز به سیستم کنترل صدا،تنها نیاز است که کلیدواژه ی مرتبط به وضعیتتان را از شما بشنوند تا خود را در چشم بهم زدنی با حالتان منطبق سازند؛خانه را به یک سالن رقص تبدیل کنند و یا صدای محیط بیرون را به حداقل رسانده،پرده ها را کشیده و موسیقی بی کلام ملایمی پخش کنند.

دستیاران شخصی هوشمند

با اینهمه،اعجاب انگیز ترین فناوری ارائه شده در نمایشگاه CES سال 2020،یک توپ کوچک بود!

بله،ربات کوچک سامسونگ در شمل و اندازه ای شبیه به توپ تنیس که وظیفه اش کمک به صاحبش در تصمیم گیری های آنی است!

بعنوان مثال،این ربات زمانی که به نظرش برسد که نور فضا مناسب است و صاحبش نیز در ژست خوبی قرار دارد،از او عکس میگیرد و یا خرابکاری سگ خانگی را،پیش از آنکه به رویت صاحبش برسد تمیز میکند.

البته ربات Josh.ai از مدت ها پیش،وارد این عرصه شده بود و تمرکزش را بر درک عمیق حالات گفتاری و رفتاری صاحبش قرار داده بوده تا بتواند به مرحله ی پیش بینی نیازها و خواسته های او دست یابد.

در حقیقت،طبق گفته ی مدیران ارشد اجرایی این شرکت ها،خانه های لوکس دنیای پیش رو،خانه هایی هستند که بتوانند:

حال شما را پیش بینی کنند،وضعیت خوابتان را ارتقا بخشند،عادات نادرست غذایی تان را اصلاح کنند، مراقب باشند چیزی را فراموش نکنید و در مجموع احساس آرامش تمام عیاری را پشت درهای بسته ی خانه تان،برایتان فراهم سازند.

سیستم امنیتی شخصی سازی شده

بنا بر گزارش گروه همکاران پارک،بالغ بر 35% از خانه های آمریکایی مجهز به سیستم های امنیتی پیشرفته در سال 2019 با مشکلات مرتبط به تبادل داده و… مواجه بوده اند.

این در حالی بوده که سیستم هایی که بر مبنای شناسایی هویت افراد خانواده توسعه داده شدند،با استقبال و کارایی قابل توجهی روبرو بوده اند.

در واقع به نظر میرسد در آینده نزدیک،سیستم های امنیتی بیومتریک،حداقل در خانه های لوکس،جای سیستم های امنیتی عمومی پیشین را خواهند گرفت.

بعنوان مثال کمپانی Kwikset  به تازگی از سیستمی به نام Halo Touch رونمایی کرد که تنها با دریافت اثر انگشت افراد به ایشان اجازه ی ورود به خانه را میدهد و میتواند مجموعا 100 اثر انگشت مرتبط با 50 نفر  را نیز در خود ذخیره کند.

خانه های هوشمند خویش-پایدار

طی سالهای پیش رو،مصرف انرژی،بیش از همیشه برای مالکان خانه های لوکس مطرح خواهد بود.

کریس اودل،از پیشتازان عرصه ی مدیریت انرژی میگوید؛شمار روز افزون خانه های انرژی-صفر(اتلاف صفر) و نیز افزایش دستگاه های هوشمند مرتبط به هم در منازل،فرصتی بی نظیر جهت توسعه ی سیستم های جامع مدیریت انرژی منازل بوجود آمده است.

در حال حاضر،کمپانی S2A که لقب “سازنده ی نخستین خانه ی لوکس سبز” را به دوش میکشد،از چنین سیستم بهره گرفته و نخستین خانه ی خویش-پایدار را که خود بطور هوشمند مصرف انرژی اش را در بهینه ترین سطح ممکن نگاه میدارد ساخته است.

نظر به توجه بیش از پیش به معماری پایدار،به نظر میرسد این ویژگی نیز به یکی از اساسی ترین مولفه های خانه های لوکس در آینده ای نزدیک بدل شود.

گروه معماری رضا اسمی و همکاران

به قامت شکوه شما…

واحد برند و ارتباطات

Resmi.brandpr@gmail.com