قیمت مسکن هیچ تغییری نخواهد کرد؟/ بازار مسکن و ادعای رونق در سال جاری

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، بازار مسکن در سال های اخیر رکود محسوسی داشته بطوری که حجم معاملات آن کاهش و از طرفی بسیاری از مشاغل مرتبط با آن نیز راکد شده و بیکاری در این بخش نیز قابل توجه است.

برخی کارشناسان مسکن معتقدند بخشی از این رکود مسکن ناشی از سیاست‌های انقباضی دولت برای کنترل تورم است که تا حدی در مهار آن با ایجاد رکود موفق بوده است. عامل دیگر رکود بازار مسکن مربوط به  سرمایه‌گذارای در این بخش است که سرمایه گذاران نسبت به آینده اطمینان نداشته و این عدم اطمینان ناشی از نامشخص بودن سیاست های آتی دولت در خصوص مسکن است و نکته دیگر سود دهی سپرده گذاری در بانک است و تا وقتی سود سپرده های بانکی بالا باشد انگیزه برای ساخت و ساز و ایجاد تحول و رونق در بازار مسکن تا حدی نشدنی است.
اما نکته دیگر، رشد قیمت مسکن درسالهای گذشته است که با وجود رکود محسوس در این بخش شاهد افزایش قیمت بویژه در کلانشهرها هستیم که این امر نیز در کنار کاهش قدرت خرید مردم و عدم تمایل به سرمایه گذاری در بخش مسکن موجب شده تا کلاف سردرگم این بازار بیش از پیش پیچیده شود.

رشد قیمت مسکن همگام با نرخ تورم
حامد مظاهریان معاون وزیر در امور مسکن و ساختمان در گفتگو با خبرنگار مسکن، در خصوص وضعیت بازار مسکن در سال جاری و همچنین قیمت آن گفت: آمار بانک مرکزی نشان داد که در4 سال گذشته قیمت مسکن 6/10 درصد افزایش داشته اما در بازه زمانی سالهای 84 تا 92 قیمت مسکن 6 برابر شده بطور مثال در سال 84 قیمت هر متر مسکن در تهران بصورت میانگین 560 هزار تومان بوده که در سال 92 این رقم به 3 میلیون 950 هزار تومان رسیده است.
وی با بیان اینکه در سال گذشته نیز قیمت مسکن  6/5 درصد افزایش داشته اظهار داشت: اکنون قیمت یک متر واحد مسکونی در تهران بطور میانگین 4 میلیون و 370 هزار تومان است که نشان می دهد شیب تند افزایش قیمت در سالهای گذشته کنترل و قیمت مسکن همگام با نرخ تورم افزایش داشته است.
معاون وزیر در پاسخ به این سوال که قیمت مسکن در سال جاری افزایش خواهد داشت یا خیر گفت: پیش بینی می شود که در سال 96 هم، قیمت مسکن با توجه به نرخ تورم حرکت کند و افزایش قیمت محسوسی نخواهد داشت.
مظاهریان با اشاره به اینکه بازار مسکن ایران از یک بازار سفته گرایانه به سمت یک بازار رونق مصرفی است، افزود: هدف فعالان  و سرمایه گذاران بخش مسکن اکنون سفته بازی نیست و با اقداماتی که در دو سال اخیر آغاز شده بازار به سمت رونق و رشد مصرفی در حال حرکت است.