هتل های آینده

هتل های آینده

هتل هاي آينده
از آنجا که ما کار خود را، در حدود دو دهه قبل با ساخت / بازسازي هتل ها آغاز کرديم اما در سالهاي بعد،تنوع پروژه ها،کمي ميان ما و اين صنعت جذاب فاصله انداخت، خالي از لطف نديديم تا در اين مقاله (هتل هاي آينده ) نگاهي داشته باشيم به آينده ي نزديک و متفاوتي که پيش روي صنعت هتل سازي خواهد بود، پس با ما همراه باشيد و البته ما را از نظرات ارزشمند و سازنده ي خود نيز بي بهره نگذاريد.

صنعت هتل سازي،بر خلاف ساختمان هاي مسکوني/اداري،با نرخ تغييري اندک در خصوص نوآوري هاي ظاهري،معماري پايدار و ساخت و ساز هوشمند به پيش آمده است.

 اما به نظر ميرسد گرايشات عظيم تازه اي که در عرصه هاي شهرسازي،ديجيتالي شدن و زيست دوستي در حال گسترش اند،لاجرم اين صنعت را نيز دستخوش تغييرات قابل ملاحظه اي خواهند کرد.

چنان که پيش بيني ها حاکي از آنند که هتل هاي 50 سال آينده مطلقا قابل مقايسه با هتل هاي امروزي نخواهند بود و تغييرات اجتماعي،اقتصادي و فناورانه،همه چيز را به کلي دگرگون خواهد کرد.

در ادامه به بررسي برخي از تحولات قريب الوقوع در اين صنعت جذاب،با گردش مالي سرسام آور،خواهيم پرداخت:

هتل هاي آينده

ابَر هتل هاي آينده در ابَر شهر ها

يکي از گرايشاتي که بي شک تاثيري قابل ملاحظه بر اين صنعت خواهد داشت،جهان شهري است. چنانکه برآورد ها نشان ميدهد تا سال 2050 ميلادي بيش از سه چهارم از جمعيت کره زميني،در شهر ها ساکن خواهند شد.

بطور مشخص آسيا و آفريقا مشمول اين پيش بيني شده و به نظر ميرسد کلان شهر هايي که هم اکنون نيز مملو از جمعيت هستند،به زودي از اين هم شلوغ تر خواهند شد. اين پيش بيني هاي جمعيت شناسانه گوياي اين نکته است که در آينده ي نزديک،کلان شهر ها شاهد ساخت ابر هتل هايي بيش از پيش خواهند بود.

ابر هتل هايي که امروز بزرگ ترينشان با 7300 اتاق در مالزي واقع است(Mega Hotel,Miri City) و به زودي نيز جاي خود را به ابراج البيت 10.000 اتاق خوابي در مکه و همسايگي خانه ي کعبه خواهد داد.

معماران سراسر دنيا در حال طراحي ابر هتل هاي آينده هستند و البته از آنجا که بحران “فضا” نيز،چالشي رو به رشد است به نظر ميرسد در آينده اي نه چندان دور با ابر هتل هاي آينده شناور و يا معلق که پيشتر در فيلم هاي علمي-تخيلي ميديديم روبرو خواهيم بود.

هتل هاي آينده

راه هاي جديد کار کردن

امروز،دنياي کار با تحولات شگرفي روبرو ست،عصر ديجيتالي سبب شده تا انجام بسياري از کارهاي تخصصي،فارغ از بعد مکان و بدون نياز به حضور فيزيکي افراد قابل اجرا و پيگيري باشد.

ابر هتل هاي آينده نيز بايد خود را با اين گرايش رو به فزوني در مورد دورکاري وفق دهند چرا که بسياري از افراد شاغل،ديگر هتل ها را به چشم محلي تنها براي چند شب اقامت در طول سفر کاري شان نميبينند.

بلکه هتل ها به چشم يک دفتر کار اضافي ديده ميشوند لذا بايستي ابر هتل هاي آينده مقتضيات چنين محلي را براي مراجعينشان فراهم سازند طراحي هاي سنتي و خسته کننده ي اتاق هاي کنفرانس،ديگر جوابگوي اين گرايش روزافزون نخواهد بود.

علاوه بر اينکه آن اتاق ها براي جلسات جمعي طراحي شده اند حال آنکه بسياري از مهمانان نياز به محيط هاي انفرادي براي انجام کارهايشان خواهند داشت در نتيجه سازندگان هتل نهايتا به سمت در نظر گرفتن ظرفيت هاي لازم براي تبديل اتاق ها به دفتر کار خواهند رفت.

که اين مستلزم توجه به طراحي داخلي،مبلمان و لوازم و البته زيرساخت هاي الکترونيکي قوي و پايدار در ابر هتل هاي آينده خواهد بود.

هتل هاي آينده

معماري پايدار

در گذشته و بطور سنتي،اصل اول در ساخت هتل،امکان پذيري اسکان بيشترين مهمان در کمترين فضا بوده است همچنين کمتر سازنده هتلي به اين فکر بود که سازه اش را با طراحي زيست گرايانه و استفاده از مواد اوليه زيست دوست از ديگران متمايز سازد.

اما امروز،گرايش معماري پايدار در حال سيطره يافتن بر تمام حوزه هاي صنعت ساخت و ساز است و دوران استفاده از مصالح تهديد کننده ي محيط زيست و يا طراحي هاي در تضاد با اصول سلامتي به سر آمده.

ديري نخواهد گذشت که هتل سازان يک اصل را مد نظر دهند،اينکه؛چگونه تجربه اي تازه از بهزيستي مبتني بر دوستي با طبيعت را در خلال طراحي و معماري براي مهمانان فراهم سازند.

کليد واژه ي “آگاهي/بيداري محيط زيستي”(Environmental Awareness)امروز در اولويت هدف گذاري هاي اکثر هتل هاي در حال ساخت قرار گرفته است.

اين رويکرد جلوگيري کننده از اتلاف منابع،در آينده ي نزديک تنها محدود به توقف تعويض مداوم حوله هاي حمام(که چند سالي ست مورد توجه برخي هتل ها قرار گرفته)نخواهد ماند بلکه تمام ارکان معماري هتل را در بر خواهد گرفت.

ذخيره ي انرژي،جلوگيري از اتلاف آب،به حداقل رساندن توليد زباله و تهويه ي پايدار هوا،من جمله کليدي ترين مسائل مورد توجه هتل ها در سالهاي پيش رو خواهند بود.

هتل هاي آينده

اتاق هاي هوشمند

گرايش هوشمندسازي ساختمان تنها محدود به خانه هاي هوشمند(براي اطلاعات بيشتر در اين خصوص به اين مقاله مراجعه فرماييد )نخواهند ماند،بلکه هتل ها نيز آينده اي هوشمند را پيش رو دارند.

براي بسياري از مهمانان،هوشمند بودن اتاقشان،اساسي ترين معيار آسايش و راحتي به شمار خواهد آمد.اگرچه شايدتصور شود فناوري سنتي کنترل سيستم صوتي-تصويري و يا تهويه گونه اي از همين هوشمندي است.

اما نه،مهمانان امروز دوست دارند اتاقي داشته باشند که خودش را با آنها تطبيق دهد؛پرده هاي اتاق،همزمان با بيدار شدن آنها کشيده شوند،چراغ ها همزمان با به خواب رفتنشان خاموش شود،سرويس اتاق تنها با يک دستور صوتي در محل حاضر شود و… .

چنانکه در مقدمه مقاله “فناوري هاي لوکس براي خانه هاي لوکس”(که لينکش را کمي بالاتر قرار داديم)اشاره شده است، در سالهاي پيش رو،واژه ي “لوکس” هرچه بيشتر جاي خود را به واژه ي “هوشمند” خواهد داد و ملاک لوکس بودن،نه ضرورت فاخر بودن،که فراهم آورنده ي آسودگي خواهد بود.

هتل هاي آينده

گروه معماري رضا اسمي و همکاران

به قامت شکوه شما…

واحد برند و ارتباطات

Resmi.brandpr@gmail.com